Mide ve bağırsakları rahatlatmak için hangi besinleri yemeliyiz?Muz Ve Brokolinin Etkisi

Uzmanlar muz ve brokolinin içerdiği liflerin mide ve bağırsak problemlerine karşı yararlı olduklarını gözlemledi. Böylelikle pek çok faydası olan bu besinlerin yeni bir faydası daha keşfedilmiş oldu.

mide ve bairsaklari rahatlatmak  0 Mide ve bağırsakları rahatlatmak için hangi besinleri yemeliyiz?

Sebze ve meyvelerin posalarının, zararlı bakterilerin sindirim sistemindeki hücrelerin içine geçişine karşı etkisini araştıran bilim adamları, “plantain” cinsi büyük bir muz ile brokolinin içerdiği liflerin oldukça yararlı olduğunu gözlemledi. Bu liflerin, ishal ve karın ağrısı gibi semptomlar gösteren kronik iltihabi bir bağırsak hastalığı olan Crohn’a karşı yararlı olduğunu saptayan bilim adamları, işlenmiş gıdalarda kullanılan ortak bir maddenin ise hastalığın ilerlemesine yol açtığını tespit etti.

Araştırma ekibip üyelerinden Barry Campbell, elde ettikleri sonuçların, farklı beslenme ögelerinin bakterilerin bağırsak içindeki hareketi üzerinde oldukça etkili olabileceğini ortaya koyduğunu söyledi. Cambell, “Vitaminler ve minareller açısından zengin olan “plantain” ve brokolinin sağlığa faydalarını genel olarak zaten biliniyordu. Ancak Crohn hastalarındaki iltihabi duruma karşı doğal savunma sistemine nasıl destek olduğu konusunda şimdiye kadar bir fikrimiz yoktu” diye konuştu.

Pagination for Multi-page posts ~~~ -->