Greyfurtun insan sağlığına faydaları nelerdir?Greyfurt

Bu yazımızda yine C vitamini açısından zengin bir meyve olan Greyfurtun faydalarına yer verdik. Ancak faydalarına geçmeden evvel önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Özellikle bir dönem sık sık greyfurtun ilaç ile etkileşimini anlatan mailler alıyordum. Belki sizlere de gelmiştir. İlaç ile birlikte alındığında ölümcül etkisi olduğu yazıyordu. Ve merak edip araştırdığımda bunu doğrulayan yazılar okudum.Greyfurt suyu bazı ilaçlarla etkileşime girip bu ilaçların etkisini artırabiliyor. Bu ise ölüme kadar varabilen çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu hatırlatmadan sonra greyfurtun faydalı yanlarına geçebiliriz…


Diğer İsimleri : Altıntop, Kızmemesi, Citrus grandis, Citrus decumana, Citrus aurantium,  maxima, Grapefruit

BotanikBilgi : Turunçgiller familyasından; bahçelerde yetiştirilen bir ağaç ve meyvesidir. Meyvesi, portakaldan daha iri, kanarya sarısı renginde, tadı hafif acımsı ve ekşidir. Terkibinde C vitamini vardır.

Greyfurtun Faydaları

greyfurtun insan saliina faydala 0 Greyfurtun insan sağlığına faydaları nelerdir?

Greyfurt, diğer tüm turunçgiller gibi sitrik asit içeriyor. Acımsı ekşi bir tadı olan sitrik asit, aslında tüm turunçgillere bu karakteristik tadı veriyor. Ancak, ürünün yetiştiği iklime, ağacın ırkına ve daha birçok nedene bağlı olarak, meyve içeriğindeki şeker oranı değişik olabiliyor.

C vitamini bakımından çok zengindir. Yarım greyfurt günlük C vitamini ihtiyacının yüzde altmışını sağlar.

Mikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir.

Kolesterol oranını düşüren pektin maddesi bulunur.

Kansere karşı koruyucu özellik taşır.

İştah açar.

Bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır.

Stresi azaltır.

Göğüs hastalıklarına, damar sertliği ve varislere karşı faydalıdır.
Bilim adamları, günde iki greyfurt yemenin dişeti hastalıklarına karşı mücadelede birebir olduğunu açıkladı.

Karaciğerin çalışmasına yardımcı olarak kanı temizler, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, greyfurt vücuttaki C vitamini seviyesini artırıyor, dişetlerindeki kanamayı durduruyor. Antioksidan etkisi olan C vitamini, kandaki şeker değerlerini düşürürken aynı zamanda dişetini koruyor.

İngiliz Ağız Sağlığı Derneği tarafından 58 kişi üzerinde yapılan araştırmada, deneklere günde iki greyfurt yedirildi ve diş etlerinin eskisinden çok daha sağlıklı olduğu görüldü.

Önemli Bilgi
Greyfurt Suyu İçince İlaç Üzerine Etkisi Ne kadar Sürüyor?
Yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Örneğin kolesterol düşürücü olarak kullanılan lovastatin isimli ilaç greyfurt suyu içildikten 12 saat sonra alınsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha fazla olmaktadır. Greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24 saat geçmesi gerektiği ileri sürülmüştür.

Greyfurtun Besin Değerleri (100 gr)

Tiamin 0,04 mg .

Riboflavin : 0,02 mg .

Niasin : 0,2 mg .

C vitamini , 40 mg .

Kalsiyum: 22 mg .

Demir: 0,2 mg .

Pagination for Multi-page posts ~~~ -->