Arabadaki hare ve çizikleri gidermeHare ve çizik giderme, Polish uygulaması

Hare nedir ?

Harelenme diye tabir ettiğimiz çizikler çoğumuzun aracında olan hatta bazılarının normal bir görüntü sandıgı çiziklerdir.Örümcek ağı , hologram gibi benzetmelerde yapılır.

Hare neden oluşur?

Harenin en büyük kaynaklarından biri fırçalı yıkamalardır. Ek olarak kalitesiz bezle kurulamak ,arac üzerine aracı yıkamadan kılıf örtmek(iyi sabitlenmemiş bir kılıf rüzgarın etkisi ile aracı çizer),tozlu iken kaportaya yazı yazmak sürtünmek…..

Hare nasıl giderilir?

Hareyi gidermek için piyasada satılan polishlerden aşındırıcılık oranı az olan ürünler tercih edilir.Hareler derin değildir ve araç üzerinden en kolay alınan çiziklerdir. Hareden kurtulan arac anında değişim gösterir.

Hareden kurtulmak için ince polish tavsiye ettim fakat boyası sert olan başta bmw merceds sonrasında audi seat vw ler için orta bir aşındırıcı gerekebilir.

Tamir edilebilir düz çizikler nedir?

Bir çiziğin tamir edilebilirliğini anlamak için tırnagımızla üzerinden geçeriz tırnaga takılmıyorsa tamiri mümkündür aracın boya sertliğine göre orta yada biraz daha ağır aşındırıcı kullanılabilir.

Bu tip çizikler tamamen yok edilebilir yok edilemese bile son şekilde görüldügü gibi polisajın etkisiyle kenarları yumusatılır görünürlüğü azalır.

Tamiri zor derin çizikler:

Bu tip çizikler tırnagn takıldıgı boya tabakasının tamamen yok oldugu çiziklerdir.Bu tip çizikleri ayrı bir başlıkta inceleyecegiz. Rötüş+Grit Zımpara+Ağır Polish+Hafif Polish adımlarını inceleyecegiz

Ürün tavsiyeleri ve kullanımlarını yakında paylaşacağım

*birde şekil üzerinde görelim(görüntüler detailingworld Dave tarafından hazırlanmıs daha önce İrfan Bey tarafından başka bir forumdada paylaşılmıstır)

alttaki şekilde boyanın katmanlarını görmektesiniz
 Arabadaki hare ve çizikleri giderme

şekil üzerindeki dairesel çizikler bahsettiğimiz harelerdir diger tipteki çizikleride görmektesiniz
 Arabadaki hare ve çizikleri giderme

kenarların yumusatılıp , çizik görünürlüğünün azaltılması
 Arabadaki hare ve çizikleri giderme

Harenin ne oldugunu yakından görelim:

dsc1326mz Arabadaki hare ve çizikleri giderme

Pagination for Multi-page posts ~~~ -->